Šis ir trešais no četriem SIA “Emerging Solutions” sagatavotajiem rakstiem, kurus piedāvājam mazo un vidējo uzņēmumu vadītājiem. Rakstu tēmas ir šādas:

  1. Pārmaiņas un tendences. Kādas pārmaiņas nes šī krīze un kā Jums uz tām reaģēt, izmantojot krīzes sniegtās iespējas?
  2. Uzņēmuma plānošana krīzes laikā. Kā pieņemt lēmumus situācijā, kad pat tuvākā nākotne ir neskaidra?
  3. Uzņēmuma tiešsaistes stratēģija. Kā rīkoties situācijā, kad arī uzņēmējdarbībā ļoti strauji pieaug interneta nozīme?
  4. Finansējuma piesaistes stratēģija. Kā piesaistīt valsts, starptautisko un banku finansējumu krīzes apstākļos?

Tas bija zināms jau sen, taču pēdējie mēneši to pierādīja vēlreiz: mūsdienās uzņēmumam ir jābūt pārstāvētam internetā un tas ir jādara pēc iespējas prasmīgi. Vai tev tas izdodas?

“Vēl neesi pabeidzis vienu darbu, kad jau pieteicies otrs un trešais – tie ir gluži kā tukši katli, kas visādi jāpiepilda. Tu nopūlies bez rimas, bet kad esi nogājis visu rindu, vari sākt atkal no jauna. Tas nestājas ne uz mirkli, neko nav iespējams pabeigt, lai nevajadzētu darīt vairāk. Nav iespējams ne no kā izbēgt, vien vari uz brīdi atvilkt elpu, bet tad viss nemitīgi atgriežas un pamazām ir jāsāk no jauna.”

Gābriels Skots, “Avots”

Darbs internetā ir nebeidzams

Cilvēks ir savāda būtne – viņš pats sev visu laiku izdomā nodarbes. Pēdējā gadsimta laikā vairumam eiropiešu (daudzviet ir citādāk) vairs nav smagi jāstrādā uz lauka vai fabrikās. Tomēr tā vietā mēs esam izdomājuši citus nebeidzamus darbus: mēs nebeidzami plānojam un pārplānojam, atskaitāmies viens otram, aizvien izsmalcinātākos veidos cenšamies savu darbu pārdot.[1]

Interneta ienākšana mūsu ikdienā šajā ziņā neko nav vienkāršojusi jo līdz ar to uzņēmējiem ir parādījusies jauna, plaša darba fronte. Turklāt viss nepārtraukti un strauji mainās.

Pirmkārt: maināmies mēs paši. Mums ir aizvien jaunas lietas, ko par savu uzņēmumu pastāstīt gan sociālajos tīklos, gan savā mājaslapā. Ja ilgi klusēsim, klienti, kas izmanto internetu, par mums pamazām aizmirsīs.

Otrkārt: mainās ārpasaule. Rodas aizvien jaunas tiešsaistes tehnoloģijas un mainās konkurentu metodes. Pašlaik, piemēram, mums ir svarīgi būt pirmajās vietās Google meklējumu rezultātos, bet mēs nezinām, cik ilgi tā vēl būs un kas nāks vietā? Sabiedrībai aizvien vairāk patīk informāciju nevis lasīt, bet gan noskatīties video vai noklausīties audio formātā. Mainās interneta tehnoloģijas: modernajās mājaslapās tiek lietots modulārais dizains, jaunā paaudze aizvien retāk ieskatās datoros, aizvien populārāki kļūst čatboti, mājaslapām vēlams izmantot AMP tehnoloģiju un vēl un vēl… Kurš gan var paspēt tam visam izsekot līdzi un vienmēr būt priekšā konkurentiem?

Tomēr realitātē viss ir vienkāršāk, jo pats galvenais nemainās: mēs joprojām cenšamies piesaistīt cilvēku uzmanību. Pat strauji attīstoties mākslīgajam intelektam, internets joprojām ir tikai starpnieks starp uzņēmumu un klientu.

Šī raksta mērķis ir palīdzēt tev – neliela uzņēmuma vadītājam – orientēties tajā, kā tavam uzņēmumam izmantot interneta iespējas.

Trīs darbības virzieni

Veidojot savu tēlu internetā, vairumam uzņēmumu sava darbība ir jāplāno trīs galvenajos virzienos: (1.ilustrācija).

1. ilustrācija. Uzņēmumam, pārstāvot sevi internetā, vienlīdz svarīga ir tā darbība ārpus interneta, uzņēmuma darbība sociālajos tīklos un uzņēmuma mājaslapa.

  1. Ārējā vide: Vai uzņēmumā ir skaidri attīstības mērķi? Vai ir apzinātas konkurences priekšrocības? Vai par darbu ir labas klientu atsauksmes? Vai ir izstrādāts uzņēmuma stils? Vai uzņēmumam ir savs piekritēju – fanu pulks?
  2. Sociālie tīkli: Kuros tīklos uzņēmums aktīvāk darbosies? Vai ir skaidri mērķi? Vai komunikācijai ir atvēlēts kompetenta darbinieka laiks? Vai ir īpašs komunikācijas stils un plāns? Kā uzņēmums sociālajos tīklos veidos savu kopienu – kas vienos šos cilvēkus?
  3. Mājaslapa: Kādi ir mājaslapas mērķi? Vai tā ir klientiem ērta un saprotama? Vai tā ir tehniski pareizi izveidota? Vai ir nepieciešamība mājaslapas saturu bieži atjaunot un papildināt – un, ja tā, vai tas ir ērti izdarāms? Vai uzņēmumā tam ir atvēlēts finansējums vai kompetenta darbinieka laiks?

Ārējā vide

Lai vai kā attīstītos internets, tepat ir ārpasaule. Virtuālajā vidē uzņēmums panākumus var gūt tikai tad, ja ir izdarīti sagatavošanās darbi. Daži no svarīgākajiem ir:

  1. Skaidrs, kvalitatīvs uzņēmuma darbības plāns, kas ietver uzņēmuma misiju, vīziju, vērtības, sasniedzamos mērķus, efektivitātes kritērijus.
  2. Aizvien lielāku nozīmi mūsdienās iegūst kvalitatīvi izstrādāts pakalpojuma dizains[1] – ja tas ir izstrādāts, ir daudz vienkāršāk organizēt savu darbu arī interneta vidē.
  3. Skaidrība par uzņēmuma struktūrvienību un darbinieku atbildības jomām – tas ļauj daudz precīzāk sadalīt darbus un atbildības arī internetā veicamajiem darbiem.
  4. Uzņēmuma grafiskā identitāte. Arī šajā jomā nemitīgi notiek pārmaiņas, taču netrūkst arī labu padomu, kā saglabāt savu identitāti un būt mūsdienīgam nepārtraukti mainīgā vidē.[2]
  5. Tikšanās ar draugiem un paziņām, biznesa partneriem un saviem atbalstītājiem – iedvesmojiet viens otru!

Taču, iespējams, vissvarīgākais padoms ir:

  • Apņemies izdarīt to, ko spēsi labi izdarīt un tad noteikti to izdari!

Interneta laikmetā šī pamatpatiesība ir ieguvusi pavisam citu spēku: negatīvas ziņas lasa biežāk un Google meklējumu rezultātos tās viegli nonāk augstākajās vietās. Negatīva atsauksme tavu čaklo darbu sociālajos tīklos un mājaslapā var padarīt gandrīz veltīgu – vismaz uz kādu laiku.

Sociālie tīkli

Plānojot savu darbību sociālajos tīklos, vissvarīgāk būtu atcerēties šādas trīs pamatpatiesības:

  1. Līdzīgi, kā jebkurai citai darbībai, arī darbam sociālajos tīklos ir jābūt ar noteiktu mērķi. Citādi nav vērts pat sākt![3]
  2. Darbība sociālajos tīklos ir kā maratons – tas ir ilgi, nogurdinoši un nedrīkst atslābt. Tādēļ, jau uzsākot šo darbu, ir jābūt skaidram plānam[4] un ir ļoti skaidri jāzina, kurš darbinieks ko darīs.
  3. Neatkarīgi no tā, kuru sociālo tīklu tu izmanto, tu komunicē ar citiem cilvēkiem, pakāpeniski audzējot savu piekritēju un sekotāju loku. Jebkurā sociālajā tīklā ļoti svarīga ir cilvēciska, saprotama un dabiska komunikācija.

Daži citi ieteikumi:

  • Nelielam uzņēmumam labāk koncentrēt savus spēkus uz vienu – divām platformām (piemēram, LinkedIn un Facebook), toties darīt to kvalitatīvi. Sociālo tīklu kontus daudzās platformās uzturēt ir laika ziņā ļoti dārgi.
  • Kopumā labi strādā Pareto princips: ap 80% sociālo tīklu ieraksti ir izklaidējoši, ieinteresējoši un ap 20% ierakstu radīti, lai pārdotu tavus pakalpojumus vai preces. Protams, tava uzņēmuma darba specifika var būt arī tāda, ka visi ieraksti ir vienlaikus pārdošanai un ieinteresēšanai.
  • Pašlaik vēlamais ierakstu biežums ir ap 1 – 2 reizes dienā. Biežāki ieraksti var samazināt interesi.[5]
  • Attēli lieliski palīdz, taču teksts uz attēliem parasti vairs nav efektīvs un bieži ir pat pretēji.[6] Teksts uz attēliem var kalpot par iemeslu tam, ka, piemēram, Facebook atsaka ieraksta reklamēšanu.
  • Jau tad, kad ir sapulcēti daži desmiti sekotāju, ir vērts noskaidrot diennakts un nedēļas laiku, kad viņi visbiežāk skatās sociālos tīklus. Tam attiecīgi ir jāpielāgo ierakstu publicēšanas laiks. Protams, pieaugot sekotāju skaitam, monitorings ir jāatkārto. Raksta autors šim mērķim izmanto Buffer.com (te tas ir iespējams bez maksas), ir pieejami arī citi lieliski rīki.

Mājaslapa

Uzņēmuma mājaslapas nozīme pēdējo gadu laikā turpina pieaugt. Laba mājaslapa joprojām ir lieliska iespēja izcelties, jo daļai mazo un vidējo uzņēmumu mājaslapu vispār nav[7] vai tās ir maz informatīvas un nekvalitatīvas. Joprojām tu vari apsteigt vairumu konkurentu ar dažādiem paņēmieniem. Mājaslapā var prasmīgi iekļaut instrumentus mājaslapas un sociālo tīklu kontu sasaistei, piemēram, Facebook Pixel,[8], var veidot mājaslapas versijas savu mērķa tirgus valstu valodās, var arī izmantot citus paņēmienus, kurus konkurenti bieži vien neattopas pielietot.

Uzsākot plānot savu mājaslapu, uzņēmējs saskaras ar vissvarīgāko izaicinājumu, kas noteiks turpmāko mājaslapas likteni: kas mājaslapu veidos un uzturēs? Nelielam un vidējam uzņēmumam divi galvenie varianti ir šādi:

  1. Iegādāties ārpakalpojumu: profesionāļa izstrādātu un, iespējams, arī uzturētu mājaslapu.
  2. Attīstīt mājaslapu saviem spēkiem. Iespējams, tieši tu vai tavs darbinieks ir profesionālis šajā jomā.

Ārēja izpildītāja izstrādāta mājaslapa

Mājaslapa, kuru izveidojis ārējs izpildītājs, var būt ļoti veiksmīgs ieguldījums, taču, tikpat iespējams – pilnīga neveiksme. Veiksmes faktori ir šādi:

  • Tu esi izplānojis mājaslapas saturu un struktūru tā, lai tā būtu piemērota tieši tavu klientu un arī tavām tagadnes un nākotnes vajadzībām. Vēl lieliskāk, ja tev ir sagatavots vizuālais materiāls un teksts – tā būs lētāk, ātrāk un rezultāts labāk atbildīs tam, kas nepieciešams tavam uzņēmumam. Kas notiks, ja tu to nebūsi izdarījis? Nekas īpašs: darbu izpildītājs būs spiests atrisināt šo situāciju tavā vietā un viņš to, protams, darīs sev pēc iespējas lētākā veidā, piemēram, izmantojot līdzīgu uzņēmumu mājaslapu paraugus. Mājaslapas izstrādātājs vairāk vai mazāk laipni komunicēs, piedāvās dažādus risinājumu variantus – arī viņam apmierināts klients ir ļoti svarīgs. Taču viņš nevar izplānot tava uzņēmuma darbību, izdomāt, ar ko tu esi labāks par konkurentiem un kādēļ tavi pakalpojumi vai preces ir īpaši.
  • Tu esi izplānojis, kā pārvaldīsi mājaslapu pēc tās izstrādes. Daudzkārt veiksmīgāka būs mājaslapa, kurā saturs regulāri mainās – parādās jauni produkti, raksti, atjauninās kolēģu fotogrāfijas. Kādam ar to būs jānodarbojas. Šo darbu var uzticēt ārpakalpojuma veicējam, šo darbu atsevišķi apmaksājot. Ja šādas izmaiņas ir biežas, tas var kļūt apgrūtinoši, jo ik reizi vajadzība ir jāizskaidro, paveiktais darbs jākontrolē un bieži vien vairāku dienu ilgumā jāsarakstās, līdz panākts vēlamais rezultāts. To var veikt arī tava uzņēmuma darbinieks: taču tad tas tiek darīts atbilstoši darbinieka prasmēm un mājaslapas veidotāja uzstādītās satura vadības sistēmas (CMS) iespējām. Vienkāršākas darbības, piemēram, jaunu attēlu galeriju, bloga rakstu vai jaunu produktu publicēšana ir viegli apgūstamas. Ievērojami sarežģītāk būs, piemēram, pievienot jaunu valodas versiju vai pārveidot mājaslapas struktūru.

Kad izvēlēties ārējo izpildītāju?

  1. Ja uzņēmumam lētāk ir pirkt ārējo pakalpojumu nevis tērēt savu darbinieku laiku. Labas mājaslapas izveide prasa daudz laika!
  2. Ja uzņēmumā neviens neprot veidot mājaslapas, bet ir nepieciešama komplicēta mājaslapa. Īsti nederēs arī tas, ka kāds darbinieks nedaudz prot strādāt ar mājaslapām – toties šis darbinieks pēc tam lieliski var palīdzēt lapas uzturēšanā.
  3. Ja nepieciešams izstrādāt atsevišķu, tehnoloģiski un / vai dizaina ziņā komplicētu mājaslapas sadaļu.

Kā izvēlēties ārējo izpildītāju?

  • Izlem, cik daudz finansējuma tam veltīsi – un tad, protams, centies tajā iekļauties.
  • Atrodi tādas savu paziņu, partneru vai klientu mājaslapas, kas tev patīk. Pārbaudi, vai šīs lapas ir augstu arī tajos Google meklējumu rezultātos, kuri nav apmaksāti. Ja rezultāts tevi apmierina: uzzini, kas šīs lapas izstrādāja un kāda bija sadarbība.
  • Apzini vairākus vēlamos izstrādātājus un izvēlies tos, ar kuriem tev veidojas labāka saikne. Mājaslapas izstrāde prasīs labu komunikāciju ar darbu izpildītāju.

Pašu spēkiem veidota mājaslapa

Nereti var sastapt apgalvojumus, ka mājaslapu veidošana ir tik sarežģīta, ka uzņēmumiem labas mājaslapas var izstrādāt tikai profesionāli pakalpojumu sniedzēji. Tomēr pašu spēkiem veidota lapa var būt veiksmīga viena vienkārša iemesla dēļ: kurš cits, ja ne pats uzņēmējs vislabāk zinās, kā uzrunāt un ieinteresēt savus klientus? Protams, interneta vide būtiski atšķiras no tiešās komunikācijas, bet šī atšķirība nav absolūta: cilvēki arī interneta vidē novērtēs uzņēmēja labo slavu (kas radīta arī ārpus interneta), spēju izprast klienta vajadzības, oriģinalitāti, sirsnību un atsaucību.

Ja uzņēmējs izlemj mājaslapu veidot saviem spēkiem, ir jārēķinās, ka nāksies ieguldīt daudz laika, jo īpaši, ja šajā jomā ir maz pieredzes. Sareizini tavas darba stundas izmaksas ar to stundu skaitu, kas būs nepieciešamas mājaslapas izveidei. Ja tās ir, piemēram, 10 stundas: uz priekšu! Vismaz tikpat stundu aizietu, izvēloties ārējo darbu veicēju, ieskaidrojot viņam, kāds darbs jāveic un kontrolējot paveikto. Taču, ja tās būs, piemēram, 200 stundas: visdrīzāk, saki sev “nē” un meklē citu darbu veicēju – tā būs izdevīgāk!

Platformas izvēle

Jaunas mājaslapas izveidei var izmantot ļoti dažādus instrumentus un to izvēle lielā mērā noteiks turpmākās mājaslapas attīstības iespējas. Populārākās izvēles ir:

  1. Mājaslapu tiešsaistes konstruktori (online website builders), piemēram, Wix.com, Mozello (radīts Latvijā!), Squarespace un citi. Sākuma posmā un vienkāršu mājaslapu izveide ar šiem rīkiem ir ļoti vienkārša, jo, piemēram, Wix.com parūpējas arī par mājaslapas izvietošanu (hostingu) un koda atjauninājumiem. Tev nav tam jātērē laiks. Lapu izveide ar šiem konstruktoriem ir aptuveni tikpat vienkārša, kā Powerpoint prezentāciju izveide – lieliski! Tomēr šīs sistēmas ir labāk piemērotas vienkāršām mājaslapām. Ja rodas specifiskas nepieciešamības, piemēram, datu atlase pēc vairākiem mainīgiem kritērijiem vai īpaši tiešsaistes kartogrāfiskie risinājumi, parasti nākas vien noplātīt rokas. Ar šīm sistēmām ir gandrīz neiespējami izveidot un pārvaldīt simtiem lappušu lielu mājaslapu. Šīm mājaslapām ir ierobežotas iespējas veikt SEO optimizāciju, ne vienmēr tās ir pietiekami ātras. Un, ja tas viss tevi neapmierina un vēlies pāriet uz citu platformu, piemēram, WordPress – bieži (piemēram, pārejot no Wix.com) nākas mājaslapu būvēt no jauna. Raksta autors iesaka tev izvēlēties šo risinājumu tad, ja ir nepieciešama vienkārša mājaslapa un pēc izstrādes tu tai vairs negatavojies veltīt īpaši daudz laika.
  2. Mājaslapas satura vadības sistēmas (content management systems jeb CMS), piemēram, WordPress, Joomla, Drupal un citas. Šī ir visbiežāk izmantotā pieeja, turklāt izteikti dominē WordPress – ap 35% pasaulē esošo mājaslapu veidotas ar šo sistēmu. CMS pārvaldība ir sarežģītāka – nākas meklēt hostinga pakalpojumu sniedzēju un pieskatīt savu mājaslapu, instalējot atjauninājumus. Šo mājaslapu izveide jau ir sarežģītāka, lai gan pamatus var apgūt dažu stundu laikā. Tomēr, apgūstot prasmi strādāt ar, piemēram, WordPress vai Drupal, ir iespējams veidot bezmaz visu, ko var vēlēties, tajā skaitā mājaslapas ar daudziem tūkstošiem lappušu. Apgūstot dažādus paņēmienus un pieejas, var izveidot pietiekami ātru mājaslapu, ir plašas iespējas ieviest SEO stratēģijas labākiem Google meklējumu rezultātiem. Raksta autors iesaka šo risinājumu izvēlēties, ja tev ir sajūta, ka mājaslapa nākotnē augs un mainīsies, ka to būs nepieciešams regulāri papildināt un pievienot jaunas funkcijas. Izvēloties šo risinājumu, tavā uzņēmumā kādam būs jāuzņemas atbildība par mājaslapas uzturēšanu un šo pienākumu apguvei sākotnēji jāvelta dažas stundas laika.
  3. Mājaslapas, kas veidotas, izmantojot dažādus web framework rīkus, piemēram Bootstrap. Lielākā priekšrocība: šādi var izveidot ļoti ātras mājaslapas, jo ir maz lieka koda. Šai pieejai ļoti vēlamas ir labas HTML un CSS, kā arī JavaScript prasmes. Būs grūti un laikietilpīgi radīt savu, īpašu dizainu. Nespeciālistam būs grūti pārvaldīt arī gatavu mājaslapu – ir jābūt vismaz HTML kodēšanas prasmēm un ir strikti jāievēro īpaša šai lapai izstrādāta kārtība, piemēram, izvietojot serverī jaunus attēlus vai bloga rakstus. Raksta autors iesaka šo pieeju izvēlēties tad, ja esi pārliecināts, ka a) atbildīgie uzņēmuma darbinieki spēs labi pārvaldīt šādu mājaslapu un b) ir ļoti svarīgi, ka mājaslapa ir ātra.

Prasmīgi mājaslapu programmētāji gūst lieliskus panākumus arī ar pašu rakstītu kodu (hand coded website) – šādas mājaslapas var būt vēl ātrākas un to iespējas – vēl plašākas. Strauji attīstās arī jaunas pieejas mājaslapu veidošanā, piemēram headless CMS, kas ļauj veidot tiešsaistes pakalpojumus (ne tikai mājaslapas), kas nav atkarīgi no augstāk uzskaitītajām izvēlēm.

Nākamajā rakstā: Kā piesaistīt valsts, starptautisko un banku finansējumu?

Atsauces

[1] Service Design – Design is Not Just for Products.

[2] Bradford Prairie. Logos Are Overrated: The Future of Brand Identity.

[3] Alfred Lua. 9 Social Media Goals You Can Set for Your Business (and How to Track Them).

[4] Christina Newberry, Evan LePage. How to Create a Social Media Strategy in 8 Easy Steps (Free Template).

[5] Louise Myers. How Often To Post On Social Media: 2020 Success Guide.

[6] Scott Ayres. Should Text Be On Instagram Image Posts: Yes or No?

[7] Sandeep Rathore. 29% of Small Businesses Will Start a Website This Year. 26.02.2020.

[8] Christina Newberry. The Facebook Pixel: What It Is and How to Use it.